Kamerun hukumati qishloq xo'jaligi ishlab chiqarish samaradorligini oshirish va ilg'or texnologik vositalar orqali qishloq xo'jaligini modernizatsiya qilishni rag'batlantirishga qaratilgan butun mamlakat bo'ylab tuproq sensorlarini o'rnatish loyihasini rasman boshladi. Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo'jaligi tashkiloti (FAO) va Jahon banki tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan ushbu loyiha Kamerunning qishloq xo'jaligi fanlari va texnologiyalaridagi innovatsiyalarida muhim qadamdir.
Kamerun asosan qishloq xo'jaligi mamlakati bo'lib, qishloq xo'jaligi mahsulotlari YaIMning katta qismini tashkil qiladi. Biroq, Kamerunda qishloq xo'jaligi mahsulotlari uzoq vaqtdan beri tuproq unumdorligining yetarli emasligi, iqlim o'zgarishi va resurslarni yomon boshqarish kabi muammolarga duch kelmoqda. Ushbu muammolarni hal qilish uchun Kamerun hukumati fermerlarga tuproq sharoitlarini real vaqt rejimida kuzatib borish orqali ilmiy va aniq qishloq xo'jaligi bo'yicha ko'rsatmalar berish uchun tuproq sensori texnologiyasini joriy etishga qaror qildi.
Loyiha doirasida keyingi uch yil ichida Kamerun bo'ylab 10 000 dan ortiq tuproq sensorlarini o'rnatish rejalashtirilgan. Sensorlar asosiy qishloq xo'jaligi hududlari bo'ylab taqsimlanib, tuproq namligi, harorat, ozuqa moddalari miqdori va pH kabi asosiy ko'rsatkichlarni kuzatib boradi. Sensorlar tomonidan to'plangan ma'lumotlar real vaqt rejimida simsiz tarmoq orqali markaziy ma'lumotlar bazasiga uzatiladi va qishloq xo'jaligi mutaxassislari tomonidan tahlil qilinadi.
Loyihaning uzluksiz amalga oshirilishini ta'minlash maqsadida Kamerun hukumati bir qator xalqaro texnologiya kompaniyalari va tadqiqot institutlari bilan hamkorlik qildi. Ular orasida Xitoy qishloq xo'jaligi texnologiyalari kompaniyasi Honde Technology Co., LTD. ham bor. Sensor uskunalari va texnik yordam taqdim etiladi, ma'lumotlarni qayta ishlash va tahlil qilish platformasi uchun esa Fransiya qishloq xo'jaligi ma'lumotlarini tahlil qilish kompaniyasi javobgar bo'ladi.
Bundan tashqari, Kamerun Qishloq xo'jaligi vazirligi va universitetlar ham fermerlarga texnik trening va maslahat xizmatlarini ko'rsatish uchun loyihada ishtirok etadilar. "Ushbu loyiha orqali biz nafaqat qishloq xo'jaligi ishlab chiqarish samaradorligini oshiramiz, balki zamonaviy qishloq xo'jaligi texnologiyalarini o'zlashtirgan iste'dodlar guruhini ham tayyorlaymiz, deb umid qilamiz", dedi Kamerun Qishloq xo'jaligi vaziri ishga tushirish marosimida.
Tuproq sensori loyihasining ishga tushirilishi Kamerun qishloq xo'jaligini rivojlantirish uchun katta ahamiyatga ega. Birinchidan, tuproq holatini real vaqt rejimida kuzatib borish orqali fermerlar ilmiy jihatdan sug'orish va o'g'itlashlari, resurslar isrofini kamaytirish va hosildorlikni oshirishlari mumkin. Ikkinchidan, loyihani amalga oshirish tuproq sifatini yaxshilashga, ekologik muhitni himoya qilishga va barqaror rivojlanishni rag'batlantirishga yordam beradi.
Bundan tashqari, loyihaning muvaffaqiyatli amalga oshirilishi Kamerundagi boshqa sohalarda texnologik innovatsiyalar uchun ham yo'nalish bo'lib xizmat qiladi va butun mamlakatning ilmiy-texnik taraqqiyoti va iqtisodiy rivojlanishiga yordam beradi. "Kamerundagi tuproq sensori loyihasi boshqa Afrika mamlakatlarida qishloq xo'jaligini rivojlantirish uchun qimmatli saboqlar beradigan innovatsion tajribadir", dedi Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo'jaligi tashkiloti vakili o'z nutqida.
Kamerun hukumati kelajakda tuproq sensorlari qamrovini yanada kengaytirishini va qishloq xo'jaligi texnologiyalarining yanada innovatsion qo'llanilishini o'rganishini aytdi. Shu bilan birga, hukumat xalqaro hamjamiyatni global qishloq xo'jaligining barqaror rivojlanishini birgalikda rag'batlantirish uchun qo'llab-quvvatlash va hamkorlikni davom ettirishga chaqirdi.
Loyihaning ochilishida so'zga chiqqan Kamerun qishloq xo'jaligi vaziri shunday dedi: “Tuproq sensori loyihasi qishloq xo'jaligimizni modernizatsiya qilish yo'lidagi muhim qadamdir. Biz fan va texnologiya kuchi orqali Kamerun qishloq xo'jaligining kelajagi yaxshiroq bo'lishiga ishonamiz”.
Ushbu press-relizda Kamerundagi Tuproq Sensor loyihasining kelib chiqishi, amalga oshirish jarayoni, texnik yordami, loyihaning ahamiyati va kelajakdagi istiqbollari batafsil bayon etilgan bo'lib, maqsad jamoatchilikni ushbu muhim qishloq xo'jaligi ilmiy va texnologik innovatsion loyihasi haqida xabardor qilishdir.
Tuproq sensori haqida ko'proq ma'lumot olish uchun,
iltimos, Honde Technology Co., LTD kompaniyasiga murojaat qiling.